Napište nám

Jaký je rozdíl mezi kvalifikovaným a komerčním certifikátem?

Komerční a kvalifikovaný certifikát jsou sice dvě velmi podobné věci, ale v české legislativě je mezi nimi velký rozdíl.

Za důvěryhodnost certifikátu ručí akreditovaná certifikační autorita, která jej vydala. Nejčastěji se však setkáme s rozdělením těchto certifikátů na dva druhy.

kvalifikovaném elektronickém podpisu pojednává tato stránka.

Kvalifikovaný certifikát

Kvalifikovaným certifikátem vytvoříte zaručený elektronický podpis. Tyto certifikáty jsou určeny výhradně pro elektronické podepisování v dokumentech a v aplikacích (nikoliv například pro šifrování). Lépe řečeno kvalifikovaný certifikát zajišťuje integritu a autenticitu dat. Pro oficiální komunikaci se subjekty státní správy, s pojišťovnami apod. je zapotřebí právě certifikát, který byl vydán akreditovanou certifikační autoritou. Bezpečnost a důvěryhodnost těchto certifikačních autorit je kontrolována a standardizována příslušnými úřady. Kvalifikovaný certifikát PostSignum vám rádi vystavíme v pohodlí vaší kanceláře. Stačí nám napsat prostřednictvím formuláře níže nebo na info@digitalni-podpis.cz

Komerční certifikát

Komerční certifikáty mají velmi široké uplatnění a slouží zejména k bezpečné komunikaci, tj. k bezpečnému přihlašování, k šifrování, k elektronickému podepisování e-mailů apod. Jsou to však certifikáty, které nejsou automaticky uznávány při komunikaci se státní správou (narozdíl od kvalifikovaných certifikátů). Vystavuje je certifikační autorita, která ověří žadatele dle svých vlastních směrnic. Tím, že není ze strany zákona na tento druh certifikátu kladen žádný požadavek, je dána volnost v jejich využití. Komunikující strany musí však být zajedno s důvěrou danému certifikátu dané certifikační autority. Tento certifikát je totiž vydáván bez jakýchkoliv legislativních záruk. I komerční certifikát PostSignum vám rádi vystavíme v pohodlí vaší kanceláře. Stačí nám napsat prostřednictvím formuláře níže nebo na info@digitalni-podpis.cz

Co je kvalifikovaný elektronický podpis?

Kvalifikovaný elektronický podpis, tj. QES (Qualified Electronic Signature) je zaručený elektronický podpis, který je vytvořen kvalifikovaným (QSCD) prostředkem (např. USB tokenem) a je založen na kvalifikovaném certifikátu pro elektronické podpisy vydaným certifikační autoritou. Problematika USB tokenů a obecně kvalifikovaného elektronického podpisu je dále rozvedena v sekci USB tokeny.

Sdílet návod

Máte zájem o zřízení elektronického podpisu?

Elektronický podpis pro firmy a organizace

3 900 Kč Návštěva specialisty u vás
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

Obnova certifikátu PostSignum

2500 Kč Návštěva specialisty u vás
nebo
1200 Kč Pomoc on-line a tel. (1 podpis)
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

  Nezávazná poptávka

  Odeslání poptávky vás k ničemu nezavazuje. Budeme Vás kontaktovat do 24 hod. s dalším postupem.
  Ceny jsou uvedeny bez DPH. Doprava po Praze, Brně, Zlíně a Ostravě ZDARMA. Zobrazit kompletní ceník pro více informací.

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!